
Mi a gyász?
A gyász a veszteségeket követő természetes folyamat, amely ellentmondásos érzések összessége. Nem csak halálesethez kapcsolódhat, hanem nagyon sokféle veszteséghez. Mik lehetnek veszteségek?
- válás
- munkahely elvesztése
- költözés (akkor is, ha jobb helyre)
- szakítás
- betegség (egészség elvesztése)
- jövőkép elvesztése
- bizalomvesztés
A rövid és abszolút nem teljes listából látható, hogy nem csak teljesen negatív eseményeket követhet a gyász. Ellentmondásos egy költözés, a gyerekek kirepülése, de még a lottó ötös nyeremény is. Tévhit továbbá az is, hogy meghatározott szakaszai mindig mindenkire érvényesek, épp ellenkezőleg: minden gyász és minden gyászoló egyedi. Ettől függetlenül az azért igaz, hogy vannak általános gyászreakciók. Ezek sem jelennek meg kötelező jelleggel és nem is feltétlenül ugyanolyan mértékben.
Mik is ezek?
- koncentráció zavar
- érzelmi hullámvasút
- alvászavar
- étkezési zavarok
- elérzéstelenítettség
Ezek LEHET, hogy idővel jobbak lesznek, el is tűnhetnek, de fontos megjegyezni, hogy nem az idő segít önmagában! Hanem mindaz, amit az idő leforgása alatt teszünk tudatosan vagy tudattalanul annak érdekében, hogy jobban érezzük magunkat.
Mi a Gyászfeldolgozás Módszer?
Egy cselekvésprogram, amely során a specialista végig vezeti a gyászolókat egy fontos veszteségük feldolgozásán, megmutatva a program önálló használatát. Ez egy cselekvésprogram, ami megtanít a veszteségeink feldolgozására. 2018-ban kutatással is alátámasztották a hitelességét és hatékonyságát, de már azelőtt is rengeteg országban, rengeteg emberen segített.
Hatékony, mert nagyon rövid idő alatt, nagyon intenzív érzelmi munkával és felszabadulással jár, azzal együtt, hogy a rövid időszak végén lezárul a folyamat, nem maradnak kérdőjelek a gyászolóban. Nem terápia, nem is csodamódszer, folyamatosan gyakorolni kell az elsajátítás után is. Szükség van a gyászoló cselekvéseire, kicsi lépésekben meghozott jó döntéseire. Megmutatja, hogy a felelősséget vállalnunk kell és tehetünk a jóllétünkért.
A Gyászfeldolgozás Módszer Programot John W James és Russel Friedmann dolgozta ki, Magyarországon Sarungi Emőke vezette be és ő jelenleg is a magyarországi központ vezetője. Egy nagyon szoros program, amit csoportban és egyéni munkában is el lehet végezni, sajátítani. De mindkét esetben a gyászoló házi feladatok, saját munka árán jut el oda, ahova eddig nem sikerült.
A program szigorú struktúra mentén szerveződik, meghatározott lépései vannak. Egyénileg és csoportosan is elvégezhető, minimális különbséggel. Az egyéni 7 alkalom, a csoportos 8 vagy 12 alkalom. Egyéni program esetén a specialista teljes figyelme a gyászolóra fókuszálhat, bizalmas és diszkrét környezetben. A figyelem csoport esetén megoszlik, viszont a csoporttagok odafigyelése, a közös titoktartás csökkenti az elmagányosodás érzetét. Tehát mindkét verziónak megvannak a maga előnyei.
A program elvégzéséhez szükséges a Gyógyulás a gyászból - James, Friedmann könyv elolvasása, amiben az alapok megtalálhatóak. A program során tudatosodnak a haszontalan gyászhoz kapcsolódó mítoszok, a berögzült, de nem működő átmeneti energia felszabadító viselkedések. A résztvevők átnézik a saját veszteségeiket és megismerik azt a módot, ahogy valóban fel tudják dolgozni a gyászukat.
https://gyaszfeldolgozasmodszer.hu

Gyászfeldolgozás Módszerrel dolgozom egyéni folyamatokban, és tartok csoportot is. Bármelyik iránt érdeklődik, kérem, keressen bátran!